Музеї Івано-Франківщини

Музей етнографії і побуту с. Саджава

Адреса:

с. Саджава, Богородчанський р-н

Вулиця:

Шкільна

Телефон:

(03471) 37-2-34

Режим роботи:

за попередньою домовленістю з відвідувачами.

Опис:

Зараз музей розміщений у 9-ти кімнатах і нараховує три тисячі унікальних експонатів, зібраних у селі Саджава. Працює музей за такими розділами:
1. Історії виникнення села. Народні легенди про заснування села. Походження його назви.
2. Карта села. Розміщення селянських і громадських садиб та будівель. План жилого будинку. Будівельний та покрівельний матеріал.
3.Родовід. Походження прізвищ.
4.Інтерєр житла с. Саджава кінця ХІХ - початку ХХ ст.
5. Землеробська техніка:
* знаряддя обробітку ґрунту:
* знаряддя молотьби;
* знаряддя віяння;
* знаряддя розмелювання зерна;
* знаряддя приготування кормів для худоби;
* реманент для упрягання коней і худоби.
6. Щедрі дари землі Саджавської. Їжа селян. Хліб.
7. Мисливство.
8. Рибальство.
9. Бджільництво
10. Речі побуту.
11. Деревообробні промисли села.
12. Вироби з металу.
13. Плетіння з металу.
14. плетіння з кори, лози, соломи.
15. Штучні квіти.
16. Писанкарство.
17. Вишивка села.
18. Свята та обряди. Усна народна творчість.
19. Спортивні досягнення.
20. Молодіжні організації.
21. Церковно-релігійне життя.
22. Учнівські вироби.

В одному із залів музею, де представлено інтер’єр жилої кімнати, усе пройняте не просто духом минувшини, а якимось колисково-родинним теплом: і постіль з соломи, на якій м’яко і здорово спати; піч, величезна скриня в куті з святковим одягом та інше. Різні музичні інструменти: сопілка, скрипка, цимбали, бубон, ситко, мандоліна, бандура, гітара, губна гармошка, баян, перше радіо, грамофон.

Надзвичайно цікаві експонати - свідоцтва про освіту, які давали за Австрії, Польщі, під час німецької окупації. Тут також представлені групові фотографії усіх випускників Саджавської середньої школи. Музей став візитною карткою школи, села, району, області. У музеї постійно проводиться велика просвітницька робота. Він став центром обміну досвідом з багатьма педагогічними колективами Львівщини, Тернопільщини, Тисменицького, Надвірнянського, Долинського, Калузького і Богородчанського району. У музеї постійно проводяться екскурсії, зустрічі з цікавими людьми. На сьогодні в ньому побувало біля 12 тис. відвідувачів. Для учнів школи тут проводяться змістовні уроки, які збагачують душу і серце високими і глибокими почуттями. Після відвідування музею учні виконують творчі роботи, а ставши студентами вузів – пишуть реферати, курсові роботи. Налагоджено тісну співпрацю з районним відділом культури, при допомозі якого випущено DVD диск та буклет про музей, який включено в один із маршрутів культурно - пізнавального туризму.