Музеї Івано-Франківщини

Історико-краєзнавчий музей культури та побуту Бойківщини в с. Цінева

Адреса:

c. Цінева, Рожнятівський р-н

Режим роботи:

Робочі дні: понеділок - п`ятниця
Години роботи: з 11:00 до 18:00 год.

Опис:

Цінівський історико-краєзнавчий музей відкрито в 1976 році. Він знаходиться в старовинному будинку села, який колись називали Білою школою, оскільки ця будівля милувала і захоплювала всіх своїм білим кольором. Школа збудована громадою села в 1910 році. А кошти для цього виділила фірма «Глезінгер», як компенсацію селянам за землю, яку вони віддали для прокладання залізничної дороги в Карпати.

У п`яти залах музею зібрано понад п`ять тисяч пам`яток матеріальної та духовної культури. Це документи історії та археології, нумізматичні колекції, предмети ремесла і побуту. Музею присвоєно звання народний.

Зал № 1. Тут представлені предмети, ілюстративні матеріали, що знайомлять відвідувачів з історією земель Рожнятівщини з II століття до н.е. по III століття н.е. На вітринах — глиняний посуд, кам`яні сокири, шкребачки, ножі. Про історію краю яскраво розповідають розділи «Київська Русь», «Галицько-Волинське князівство», «Край під гнітом шляхетської Польщі». Цікаві матеріали про нашу історію містять розділи «Культура і освіта», «Економіка краю в другій половині XIX — на початку XX століття». Тут же представлено інтер`єр бойківської хати.

Зал № 2. У цьому залі знаходяться матеріали, що розповідають про першу світову війну, яка чорною смугою пройшла через територію району, про січових стрільців та утворення ЗУНР. Один з розділів цього залу розповідає про розвиток промисловості і сільського господарства в селі і районі в умовах шляхетської Польщі і Австрії.

Є цікаві відомості про майстрів-умільців. Цінівські майстри збудували в Галичині близько 100 дерев`яних церков. Прізвища Фоми Джурина і Якова Демкова занесені до УРЕ. Під їхнім керівництвом було перенесено з села Кривки до Львова пам`ятку народної архітектури — церкву, яка знаходиться зараз в експозиції музею «Шевченківський гай». В 1745 році будівничі села звели церкву Святого Михайла у рідній Ціневі.

Великий інтерес викликає колекція фотографій 20—30-х років.

Зал № З. Матеріали та фотографії цього залу відтворюють документальну розповідь про відвагу і героїзм жителів Ценяви в роки Другої світової війни.

Зал № 4. В центрі уваги відвідувачів — сувеніри, подарунки музею з Канади, США, В`єтнаму, Угорщини, Чехословаччини та інших країн. Є цікаві матеріали про дружні зв`язки села з Румунією. Заключний розділ експозиції розповідає про діяльність первинної організації товариства «Україна», про культурні зв`язки з українцями за кордоном.

Зал № 5. Це — зал фауни і флори краю. В залі представлені чучела тварин і птахів, фотографії про красу природи рідного карпатського краю.