Музеї Івано-Франківщини

Музей Григорія Крука

Адреса:

c. Братишів, Тлумацький р-н

Телефон:

(03479) 6-83-02, (03479) 6-82-85

Режим роботи:

Робочі дні: вівторк - неділя
Вихідний день: понеділок
Години роботи: 9 - 17.00

Опис:

“Другий після Олександра Архипенка,”– так оцінив різьбярську спадщину скульптора Г.Крука, який з 1938 по 1988 р. жив і творив у Німеччині, мистецтвознавець О.Федорук. Ідею створення музею запропонували з нагоди святкування 80-річчя від дня народження у 1991 році прикарпатські живописці і колеги з Краківської академії мистецтв ( 1931-1938) М.Зорій та Д.Іванцев. Їхні пам’ятні речі, буклети, портрети лягли в основу першої експозиції.

Згодом колекція поповнилася цінними експонатами та матеріалами з ВУУ Мюнхена, Бібліотеки Союзу українців Британії, автентичними роботами, які були готовлені і віднайдені 60 років тому у його рідному селі…

Приміщення музею складається з двох експозиційних залів. Зал № 1 вміщує експонати з життя митця періоду навчання у місцевій школі, його нелегкий шлях до різьби через Станіславську та Львівську художньо-промислові школи, Краківську та Берлінську академії мистецтв, історію культурно-просвітнього та громадсько-політичного руху села, їх найвизначніших представників: Івана Рибчина, Северина Снігуровича, Михайла Козака, Семена Солонину, Михайла Гриніва, Михайла Рибчина, Василя Лукасєвича…

Зал № 2 створює ауру робочої майстерні скульптора, у якій реалізовувалися його непересічні задуми та ідеї. Виставлені музейні експонати розкривають самобутню творчу індивідуальність Григорія Крука як чудового портретиста, непересічного монументаліста й автора невеликих станкових різьб, що принесли великому майстрові бронзи всесвітню славу й розголос і з якими провів понад два десятки виставок по культурно-мистецьких центрах Канади, США, Великобританії, Франції та інших містах Європи. Урочисте відкриття оновленого й розширеного музею у приміщенні школи і пам`ятника скульптору (автор В.Довбенюк) відбулося 30 жовтня 2011 року з нагоди святкування 100-річчя від дня народження мистця.

Батьківщина всесвітньо відомого різьбяра Григорія Яковича Крука село Братишів Тлумацького району Івано-Франківської області має багатовікове славне історичне минуле, коріння якого сягає у сиву давнину і знаходиться за 10 км. від районного центру м. Тлумач, 28км. від обласного центру, праворуч міжнародної автотраси Івано-Франківськ-Тернопіль-Київ. Про його прадавнє історичне минуле свідчать розкопки проведені на території села і віднайдені пам’ятні рештки часів бронзової доби та раннього заліза. Славне село й своїми історичними та культурно-мистецькими постатями та пам’ятними місцями. Окрасою села є один з найдавніших пам`ятників Т.Шевченку на Прикарпатті, який зберіг свою первородну форму і був встановлений з нагоди сторіччя від дня народження поета у 1914 році. 1971 року з нагоди сотих роковин від народження поетеси Лесі Косач-Квітки у селі встановлюють погруддя Лесі Українки. З 1939 по 1944 рік у селі проживала і вчителювала славна дитяча поетеса Марійка Підгірянка, її чоловік А.Домбровський, про що свідчить меморіальна дошка на фасаді школи.