Хотинська фортеця — неприступний замок з великою історією (XIII-XVIIІ ст.)

В IX столітті князем Володимиром Святославичем, після приєднання до Руси буковинських земель, на цьому місці було побудовано Хотинський форт. Укріплення спорудили на мисі, утвореному високим берегом Дністра і долиною впадаючого в Дністер невеличкого струмка, для охорони поселення та переправи через Дністер, на місці де зараз знаходиться Північна вежа. Впродовж століть фортецю розбудовували і укріплювали. В XIII ст. фортеця стала наймогутнішою в Східній Європі. Оточена більш ніж на кілометр кам'яно-земляними укріпленнями шириною у вісім метрів з воротами і вежами. Внизу на мисі розташований сам велично-романтичний замок.

В другій половині XV століття на дитинці споруджено Комендантський палац. Стіни палацу оздоблені орнаментом з червоної цегли та білокам'яних блоків. Дверні портали, та віконні ніші виконані різьбленням у готичному стилі. На першому поверсі колись був басейн та баня. На другому поверсі, за часів турецького панування, знаходився гарем. Під палацом є дві великі пивниці. Через пивниці, по підземному переходу, можна попасти в Північну вежу. Зараз це прохід відновлюється.

Оборонні мури фортеці-замку, висотою у сорок метрів прикрашені орнаментом з червоної цегли. В'їздом до замку слугував підвісний міст. Подвір'я замку поділене на дві частини. Більше подвір'я забудоване житловими будинками, з колодязем, глибиною 65 метрів. В північній частині замку розташований невеликий Княжий двір.

Окрім палацу на території дитинця відновлено двоповерховий житловий будинок. На другому поверсі будинку була невелика замкова каплиця, що складалася з прямокутної нави з напівкруглою аспидою зі сходу. Всю західну стіну храму займає прикрашений різьбою великий і красивий портал. Підвали житлового будинку використовувалися для утримування в'язнів. В 2008 році будинок активно реставрувався. В 2011році реставрація завершена.

Найбільша та найстаріша з башт замку - Північна. Прямокутна в плані (12x18м.) вона має три яруси, бійниці для артилерії. Зверху на башті розташований бойовий артилерійський майданчик накритий пірамідальним дахом. В цій башті можна було оборонятися автономно, навіть тоді, коли інша частина замку вже захоплена ворогом. Крім Північної, замок має ще чотири вежі: Надбрамну, Східну, Комендантську і Південно-західну. З башт є виходи на бойовий парапет, що тягнеться вздовж всього периметру стін. Стіни замку товщиною п'ять метрів неприступні, сурові і міцні навіть зараз. В 1621 році в замку побував гетьман України Петро Конашевич Сагайдачний.